خوراکی مناسب برای کاهش وزن، اسفیدبا یا شوربا

خوراکی مناسب برای کاهش وزن، اسفیدبا یا شوربا

اسفیدبا یا شوربا یک غذای خوش نمک است که هم بصورت سوپ یا آش و هم بصورت خورشت می توان با پلو میل کرد. طرز تهیه آن در متون طب ایرانی مختلف است؛ شوربا معمولا با مقداری گوشت بره یا مرغ و یا آب گوشت به علاوه کرفس و گشنیز و اسفناج و پیازداغ(تفت داده شده در روغن زیتون) تهیه می شود، که در رژیم لاغری بدون برنج و نان و هر ۴ ساعت میل می شود.

شوربا غذا مناسب هر سن و مزاجی است

اگر هدف لاغری نیست می توان به صورت خورشت با برنج میل کرد ویا مقداری برنج ، ماش ، جو و کدو به آن افزود و به عنوان یک سوپ استفاده کرد. این غذا مناسب هر سن و مزاجی است، مگر برای گرم مزاجان در تابستان که باید با افزودن آلو یا تمرهندی آنرا اصلاح کنند.

دکتر محبوبه ابریشم کار متخصص طب سنتی ایران
دکتر محبوبه ابریشم کار متخصص طب سنتی

شوربا در فصول سرد بسیار مناسب است و به علت لینت مزاجی که ایجاد می کند به وزنتان تعادل می دهد. این غذا به علت اینکه لطیف و خوش هضم است و خون خوبی تولید می کند در امراض سوداوی؛ بی خوابی، استرس، اضطراب، افسردگی، سرگیجه و سردرد و همچنین در زکام و سرفه مفید است. اگر دچار فشارخون هستید این غذا را خوش نمک تهیه نکنید ولی در غیر این صورت نمک، یکی از الزامات این غذاست و به گرمی طبع آن کمک می کند. از ادویه دیگر مانند زردچوبه و کمی فلفل هم می توان استفاده کرد ولی طعم غالب این غذا تند نیست بلکه همانطور که از نامش پیداست شورباست.

برای حفظ سلامتی خود و دیگران ماسک بزنیم
برای حفظ سلامتی خود و دیگران ماسک بزنیم
محبوبه ابریشم کار

 

 

https://www.instagram.com/p/CHXvW6oJr6F/

 

 

شما همچنین ممکن است مانند بیشتر از نویسنده

2 نظرات

ترک یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.